Zioła

ZIOŁA JAKO DAR NATURY czynnikiem wspomagającym proces zdrowienia.

 

Kilka słów o historii ziół…

Zioła towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo były składnikiem pokarmu, z czasem dostrzeżono ich dodatkowe działanie. Już w pierwszych zapiskach egipskich, sumeryjskich i chińskich pojawiają się nazwy ziół, a nawet wskazówki do ich użycia. Dzięki dokumentowi nazywanemu papirusem Ebersa, dobrze poznano zielarstwo Egiptu za czasów faraonów.
Wiedzę egipską w dużej części przejęli i rozwinęli Grecy, a potem Rzymianie. Jednocześnie filozofowie i uczeni tacy jak Pitagoras czy Hipokrates starali się oczyścić wiedzę o ziołach z przesądów i nieuzasadnionych wierzeń.
W średniowieczu nauka zielarska rozwijała się w dwóch nurtach.
Pierwszy wyznaczali alchemicy i lekarze opierający się na wiedzy uniwersyteckiej, posługujący się metodami analizy chemicznej i poszukujący nowych leków.
Drugi średniowieczny nurt praktyki zielarskiej obejmował wiejskich znachorów, którzy bacznie przyglądali się skutkom stosowania poszczególnych ziół, a wiedzę swoją przekazywali ustnie z pokolenia na pokolenie.
Kres dominacji lecznictwa ziołowego wyznaczył rozwijający się przemysł, odkrycie i produkcja leków syntetycznych.
Kilkadziesiąt lat później dostrzeżono ujemne strony nowych specyfików, a zwłaszcza po wprowadzeniu antybiotyków, a dziś musimy już borykać się z negatywnymi następstwami tego „błogosławieństwa”. Silne skutki uboczne, zmienna skuteczność, a także to, że w pogoni za szybką kuracją zagubiono pacjenta.

I tu bardzo ważna uwaga!

 

Wiele ziół, które cieszyły się kiedyś wielkim poważaniem wśród ludzi – bo pomagały i nadal pomagają chorym i cierpiącym w powrocie do zdrowia – obecnie uważane są przez szerokie kręgi społeczeństwa za trujące chwasty. Przyczyny tej niechęci należy upatrywać tylko w tym, że w początkowym okresie rozwoju przemysłu farmaceutycznego potępiono wszystkie wartościowe rośliny, aby w ten sposób odwieść ludność od stosowania ziół, a zachęcić do używania leków syntetycznych. Obecnie ta niechęć do korzystania z ziół, które w znakomity sposób wspomagają organizm w procesie zdrowienia, jest jeszcze bardziej odczuwalna.

Zalety stosowania ziół

 

Głównym zadaniem ziół w kuchni jest poprawianie smaku i aromatu potraw. Można też ozdabiać nimi półmiski i talerze, ich niepowtarzalny zapach wzmaga apetyt. Jednocześnie dania wzbogacone ziołami łatwiej są trawione, a także, a właściwie przede wszystkim zioła zawierają więcej witamin, enzymów i mikroelementów niezbędnych człowiekowi do życia.
Zioła w leczeniu chorób są najskuteczniejszym środkiem. Działają wprawdzie wolno, ale systematycznie wspomagają organizm w procesie zdrowienia i przyspieszają regenerację uszkodzonych organów i tkanek.
To powolne działanie jest przede wszystkim łagodne, nie wprowadza drastycznych zmian w ustroju człowieka. Przyczyniając się do ratowania jednej części ciała, nie szkodzą innym.
Zioła w zasadzie nie przynoszą skutków ubocznych, bowiem niepożądane substancje występują w nich w bardzo małym stężeniu i nawet chory organizm łatwo się ich pozbywa. Pozwala to więc na długie stosowanie leków ziołowych i właściwe wspomożenie choreo organu lub tkanki.

Leki ziołowe działają szeroko, obejmują nie jeden narząd lub proces, ale kilka układów wzajemnie powiązanych, ogarniają praktycznie cały organizm. Ich kompleksowe działanie wynika między innymi z zawartości witamin, soli mineralnych, enzymów, mikroelementów oraz różnorodnych substancji czynnych biologicznie.
Zioła leczą wszystkie miejsca chore, a nie tylko te, które właśnie objawiły swój zły stan bólem lub niesprawnością. Ta profilaktyka jest tym lepsza, ponieważ zwiększają one witalność całego organizmu.
Zioła mają też zalety natury społecznej. Są przede wszystkim tanie, dostępne niemal dla każdego. Zioła można nabyć w każdym sklepie zielarskim lub w aptece oraz coraz częściej w Internecie.
Stosujący kuracje ziołowe muszą poświęcić trochę czasu na przygotowanie leku i systematyczne jego stosowanie, a już samo wprowadzenie takiej regularności nierzadko poprawia stan zdrowia.
Zioła uczą także szacunku do Przyrody, pomagają dostrzec jej piękno i mądrość. Zarówno zbiór ziół z Natury, jak i uprawa w ogrodzie są okazją do wypoczynku i kontemplacji.

Przygotowanie ziół

 

Zioła przyrządza się na wiele sposobów. Niektóre bywają spożywane na surowo, bezpośrednio z rośliny, ale wtedy pełnią rolę bardziej przypraw niż leków, chociaż z naszego doświadczenia nie jest tak do końca. Znakomite właściwości lecznicze mają między innymi, spożywane na surowo, takie zioła jak: szczawik zajęczy – jego wspaniałe listki, podobne do koniczyny, o smaku kwaskowatym, mniszek lekarski ( popularny mlecz ) – lecznicze liście, łodygi i korzenie, tasznik pospolity – jego wspaniałe serduszka, ślaz zaniedbany – mały okrągły owoc nazywany prze dzieci chlebkiem, kłącze tataraku zwyczajnego.
Są to cudowne zioła, które wspomagają organizm w procesie zdrowienia i nie tylko.
Działanie lecznicze ziół uzyskiwane jest przede wszystkim w trakcie przetwarzania surowca, a potem wyrobu leku, ponieważ wtedy rośnie dostępność, zawartość i stężenie substancji czynnych.
Do podstawowych sposobów przygotowywania leków ziołowych należą herbatki ziołowe – zaparzanie wrzątkiem lub napar, wyciąg na zimno- zalewanie ziół zimna wodą, a potem lekkie podgrzanie, świeży sok – do otrzymania soku można użyć sokowirówki lub wyciskarki ślimakowej, papka ziołowa – liście i łodygi rozciera się wałkiem na drewnianej desce, papkę rozsmarowuje się na lnianej ściereczce i przykłada na chore miejsce, ziołowy kompres parowy – najlepszy ze skrzypu, kąpiele ziołowe, maści i oleje i wspaniałe okłady z ziół szwedzkich.